Po nějaké době jsem opět zavítal do Prahy na zajímavou akci. Jednalo se o Barcamp Praha 2013 s podtitulem Věci, o kterých se ví, ale nemluví se o nich. S prokrastinací bojuji celkem úspěšně, takže článek tentokrát přichází bezprostředně po akci. :-)

Podobné setkání komunity jsem si vyzkoušel už na listopadovém Copycampu a musím říct, že se mi líbilo moc - popisoval jsem to v tomto článku, který jsem se pokusil udělat hodně humorný. Barcamp nebyl tak odborně zaměřený mým směrem jako Copycamp (až na vynikajícího Filipa Podstavce, viz. dále) ani nenabídl pro mě až tak moc zajímavých přednášek, přesto nemůžu říct, že bych byl úplně zklamán.

Jak to všechno začalo...

V sobotu ráno jsem vyrazil směrem k MeetFactory, abych se ještě před tím, než dorazí návštěvníci, zapojil jako dobrovolník do organizace celé akce. Ještě než jsem dorazil, tak mě upoutaly navigační popisy napsané křídou na chodníku. Skvělá práce, do MeetFactory tak musel trefit úplně každý, snad kromě slepců a dětí pod 4 roky. Asi majitelé čtou můj twitter, protože Matušku tam už netočí, jen Budvárek. :-)

MeetFactory zvenku

Takhle vypadá MeetFactory z venku. Auta se mi už minule líbily moc

Když jsem dorazil, byl jsem mile překvapen, když jsem na místě potkal Lukáše Hrdličku a Pavlínu Louženskou, kteří moderovali jednu ze dvou stage na celé akci a dlužno říct, že výborně. Ano, stage byly nakonec vzhledem k počtu řečníků dvě (OMG Hall a WTF Hall - LOL). Člověk musel přebíhat, což nebylo úplně praktické a bohužel nemohl vidět všechno. Budu proto komentovat jen ty řečníky, které jsem viděl. Nejlepší speaker dne dle hodnocení návštěvníků, Luboš Louženský, mi bohužel utekl. Těším se na vídea.

Po desáté hodině celá akce vypukla a po nezbytném úvodu od hlavní organizátorky Lenky Horákové nastoupil Štěpán Bechyňský z Microsoftu v přednášce o internetu věcí - Internet of things a teplota v sále rostla - na pódiu činila 27 stupňů :-).

Barcamp Praha 2013 začíná

Barcamp Praha 2013 začíná

Štepána jsem viděl na roadshow k HTML5 a považuji ho za vtipného a schopného řečníka. Jeho vystoupení mě opravdu bavilo protože jsem od malička hračička a skládání hloupostí mi připadá jako skvělá zábava. Zaujalo mě, když povídal o měření drncání na D1, za kterého se dá vyvodit, jestli se opravují ty nejdůležitější části naší hlavní autostrády, která připomíná tankodrom. Záslužné, ještě aby ten výstup viděl někdo, kdo se o to stará. Vedle mluvení jde Štěpánovi i vaření, přivezl 9 litrů fazolové polévky. To stoupl pro změnu tep v žilách návštěvníků.

obr-005

Štěpán Bechyňský vypráví o Internetu věcí

Po Štěpánovi nastoupila pohledná, sympatická a po úrazu kulhající Jana Leitnerová s přednáškou s názvem PR není zločin. Hovořila o tom, co to PR je a uvedla některé příklady úspěšného i neúspěšného PR. Janě by slušelo, kdyby se hlouběji zaměřila na nějaké konkrétní téma a mluvila trochu pomaleji nebo rozvážněji, chcete-li. Myslím, že to byla jen nervozita z vystupování před tak velkým publikem. Za to, že ukázala PRSA má u mě bod navíc. :-)

WTF Hall

Následně jsem zamířil na druhou strage, kde Lukáš s Pavlínou zrovna uváděli Vaška Jelena s přednáškou Ověřené způsoby jak špatnou analytikou zabít digitální projekt. Tam se pokud vím poprvé objevila jedna z bolestí Barcampu - technické problémy při spuštění a procházení prezentace. Ani Vaškovo statečné mávání na klučinu pouštějícího prezentaci nebylo moc účinné. Škoda.

Závěr přednášky Jana Sládka ve WTF Hall

Závěr přednášky Jana Sládka ve WTF Hall

Na přednášku jsem se těšil, protože je to téma poměrně blízké, nicméně jsem odcházel trochu zklamán. Všechny čtyři body přednášky byly pravdivé, ale to pro mě nebylo nic nového. Nové pro mě byly jen informace o dalších měřících a analytických nástrojích a odkaz na šablony pro reporty. Opět škoda, měl jsem asi moc vysoké očekávání, nicméně laikovi by určitě sedla. Jaroslav Homolka by byl pro mě asi lepší volbou. Protože jsem viděl jen konec jeho vystoupení, tak nemohu hodnotit, ale mluvil rozumně a vypadal jako velice zkušený motivátor.

Vašek Jelen přednáší

Vašek Jelen přednáší

Á oběd...a zadarmo...neberte to. Nesmíte, ale přijít moc pozdě, protože jinak vám to lidi skoro všechno sní! Tedy snědli mi sendvič! Díky Bohu a organizaci aspoň za kuskus. :-)

V ČR není zajímavý obsah

Po obědě nastoupil Adam Reinberger a povídal o Tvorbě obsahu na internetu, od agentur po jednotlivce. Trochu mě překvapilo, že prohlásil, že nezná skoro žádný kvalitní obsah v ČR, ani žádný agregátor zajímavého obsahu. Nevěřím minimálně tomu prvnímu. Obojí mě přivedlo na myšlenku, kterou musím více promyslet a pokud možno dobře realizovat. Celkově mi tato přednáška kromě zajímavých statistik (10% všech knih údajně vzniklo loni !!!) a bohužel nic nedala. Když se nad tím znovu zamyslím, tak mi vlastně dala moc - nápad, inspiraci!

obr-002

Výřečný Adam Reinberger na pódiu a pohledná Lenka Horáková pod podiem

O dost zajímavější byl pro mě Michal Truban, zakladatel údajně největší slovenské webhostingové firmy na Slovensku, který hovořil v přednášce Hackovani Sameho Seba Si o sebemotivaci a sebeodměňování. Ale pro drogy si k němu nechoďte, pro rady klidně můžete. :-) Kvůli Michalovi mi bohužel unikla přednáška Luboše Louženského, kterého návštěvníci později označili za nejlepšího řečníka. Jsem na něj zvědavý, ještě, že máme to vídeo...

Co je to ten Linkbaiting?

Po Michalovi nastoupil řečník, na kterého jsem se těšil nejvíc - linkbuilder Filip Podstavec s přednáškou 10 příkladů linkbaitingu, který opravdu funguje! (a proč). Se spuštěním prezentace se objevily znovu technické potíže - internet v MeetFactory fungoval opravdu děsivě a videa z Youtube nešly přehrát. Z 10 příkladů tedy nakonec bylo vinou nefungující techniky jen 6. :-( I tak se mi líbila jejich volba i jejich okomentování Filipem. Kdyby mezi nimi nebyla Seoškola.cz, určitě bych se na ní zeptal. No vlastně jsem se na ni tak jako tak zeptal - a dostal od Filipa ponožky SEO nesmrdí, tímto děkuji Josefu Řezníčkovi. :-) Druhé mimochodem dostal Jan Tichý z Medio Interactive za definici linkbaitingu. Škoda že byl jen v roli diváka (a dvojnásob škoda, že jsem přišel moc brzo, abych vyhrál školení, které Medio darovalo 100., 200. a 300. návštěvníkovi). Skvělé bylo, že jsem si mohl s Filipem chvilku popovídat o jednom svém nápadu. Super.

Mimochodem jedno z těch videí o kterých Filip mluvil si můžete pustit. Je to ono video Bavaria vs. Heineken a stojí za to. :-)

Další přednášku, kterou jsem navštívil, byla bezejmená prezentace startupu se zaměřením na bydlení pro singles lidi od Braňo Bohušovského (asi?). Tohle mi opravdu vůbec nic neřeklo, stejně jako prezentace 3D tiskáren od Pepy Průši(aby to nevyznělo špatně - samotná prezentace druhého jmenovaného špatná nebyla, jen mě tohle téma nebere).

Další na řadě bylo ryze technické téma - Cross-Browser kompatibilita v roce 2013 od Ondřeje Žáry ze Seznamu. Ondřej mě překvapil tím, jak dobře umí mluvit. Na programátora opravdu jev nevídaný, pravděpodobnost asi tak stejná, jako že potkáte černocha v Norsku. I když se úplně programování nevěnuji, bylo zajímavé slyšet, jak se řeší problémy s kompatibilitou prohlížečů. Někdo to na twitteru hrozně pohanil, což jsem upřímně moc nepochopil. Nevím co dotyčný čekal. Mimochodem obrázek s textem IE6 Chucka Norrise umí průhledná PNG mě úplně rozsekal. :-)

Geniální David Grudl

Vrcholem celého Barcampu bylo nepochybně vystoupení Davida Grudla. David by klidně mohl učinkovat v pořadu Na stojáka. Při povídání o tweetu Jsem v pořádku, žid a zdráv! po obřízce jakéhosi Davidovo známého, já řval jako kráva, co vám budu povídat. Ostatní na tom zřejmě nebyli jinak. :-)

V sálu OMG Hall bylo nabito

V sálu OMG Hall bylo nabito

Exkurzem do světa financí bylo vystoupení Rostislava Kocmana. Opravdu zajímavé téma, které odhalilo některé zajímavosti zpod bankovní pokličky. Rostislav velice ochotně odpovídal na dotazy z publika, kterých nebylo málo. Má mimochodem i takový bankovní look.

U dalšího řečníka jsem byl jako ryba ve vodě. Matematika je moje celoživotní hobby, vystudoval jsem ji, a mám k ní silný citový vztah. Trochu jsem Ivana Kutila s přednáškou Matematika s otevřenýma očima pozlobil, když jsem našel v jeho výkladu chybku, ale to se stane. Tak jako tak velmi zajímavé téma a že se to líbilo o divákům bylo vidět z toho, že spoustu lidí dle Ivanova návodu se zdviženým prsten před očima zkoušela měřit vzdálenost od pódia.

Shrnutí

Víc jsem na Barcampu nestihl, protože jsem musel jet zpátky do Budějic, takže přichází shrnutí. I když jsem se dopředu trochu děsil, jak to bude organizačně vypadat, nakonec to dopadlo z mého pohledu slušně.

Většina řečníků měla poměrně slušné prezentační schopnosti, i když se v řadě případů jednalo o témata, které mi nebyla blízká a některé tak nějak úplně mimo. Mrzí mě, že nepromluvili původně avizovaní Karel Borovička a Michal Špaček, na jejich vystoupení jsem se těšil. Též je mi líto, že jsem nemohl vidět přednášky Vlastimila Vávrů a Luboše Louženského. Všechno se při dvou stage v nekvantovém makrosvětě prostě stihnout nedalo.

Klady

Nesporným kladem akce byla skutečnost, že byla spousta věcí zadarmo, čecháčkovské srdce muselo chrochtat blahem. :-) Budvarská desítka, krásné šňůrky, trička, jídlo, to vše zdarma, to je prostě luxusní servis, i když to tak jako tak některým asi bylo málo (nevím co bych chtěli za vstup ve výši 0 Kč). Já osobně vstup zdarma nepovažuji za úplně optimální řešení, ani se nedivím, že nějaké problémy s financováním nakonec vznikly. Jsem přesvědčený o tom, že by každý rozumný člověk mohl investovat jednu, dvě nebo tři stovky, když za to dostane, vedle možnosti poslechnout si zajímavé věci a zeptat se na něco přednášejících, tolik věcí zadarmo. Rád jsem nějakým tím drobákem přispěl.

Hlavně se podařilo to, k čemu akce jako Barcamp vznikají - potkat se, popovídat si, poznat se, případně se zeptat přednášejících na to, co je zajímá.

Zápory

Vedle technických obtíží zmíněných výše, působila problémy zejména existence dvou stage, což ale bylo nutné zlo s ohledem na množství přednášejících. Také některé přednášky nebyly úplně moc na úrovni, mnozí řečníci mají co zlepšovat, ať už co se týče schopnosti mluvit před lidmi nebo toho hlavního - výběru zajímavého tématu a jeho vztahu k podtitulu celé akce. Problém byl také s organizací after party, které jsem se ale já nezúčastnil. 

V sálu OMG Hall bylo nabito

Lidová tvořivost nedaleko MeetFactory, fotka od Michala Špačka

Poděkování na závěr

Závěrem bych chtěl poděkovat sponzorům, hlavní organizátorce Lence Horákové, její usměvavé sestře i všem ostatním, co se vznikem a průběhem této akce pomáhali, návštěvníkům za účast, dotazy a trpělivost, i Pavlíně Louženské, Lukáši Hrdličkovi, které jsem rád potkal a měl možnost si s nimi i chvilku popovídat. Děkuji všem řečníkům, dvojnásob pak Filipovi Podstavcovi za jeho čas a Davidovi Grudlovi, že všechny upřímně rozesmál. Věřím, že příští Barcamp i Copycamp, kam bych se za měsíc rád podíval, budou mít prezentace ještě lepší a hlavně, že konečně v MeetFactory začne normálně fungovat internet.

Líbí se vám blog, nebo s něčím nesouhlasíte? Sdílejte jej, nebo mi nechte komentář. Za každou reakci budu vděčný. :-)

Naši spokojení klienti

Výběr z našich referencí

 • ARPIDA o.s.
 • ČESKÝ TRÁVNÍK
 • Advokátní kancelář HÁJEK - ZRZAVECKÝ
 • ProjectPharm

Navštivte naši kancelář

 • Adresa: Resslova 27, 370 10 České Budějovice, CZ
 • Telefon: +420 777 216 060
 • E-mail: info@avexa.cz
 • Pondělí až pátek - 8:00 až 17:00
 • Sobota a neděle - zavřeno

Fakturační údaje

 • Firma: AVEXAPro s.r.o.
 • IČ: 04827473
 • DIČ: CZ04827473

 • Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Českých Budějovicích oddíl C, vložka 24615.
 • Číslo účtu: Fio banka a.s. 2600947379/2010

Kontaktujte nás

Vyplňte tento kontaktní formulář a my se vám brzo ozveme.